Belsőépítészet

A 90’-es évek végén, amikor elkezdtem a szakmámban dolgozni, akkor még az építészirodákban két szoba volt. Az egyikben dolgoztak az építészek, a másikban pedig a belsőépítészek. Ez sajnos már nincs így, pedig szerintem elengedhetetlen a kapcsolat. A magasépítészeti tervekben a terek, helyiségek nincsenek átgondolva, épp elég nekik az irdatlan sok szabályozásnak és korlátozásnak eleget tenni. A helyiségek bútorozása tájékoztató jellegű, a helykihasználás jelölésére szolgál. A belsőépítészet a térformálásnak olyan minőségi és magas szintű művelése, amely a megrendelő életminőségét és ingatlanjának értékét klasszisokkal növeli. Egy alaposan megkreált, jól átgondolt tervvel milliókat spórolhatsz meg a kivitelezési folyamat alatt. Nem engedek teret az improvizálásnak, hiszen attól nincs drágább mulatság. Számomra akkor jó a terv, ha nem csörög a telefonom a kivitelezés alatt, bár ez szinte lehetetlen, hiszen a szerkezet feltárása után mindig érik meglepetések az embert. Ilyenkor azonnal kiegészítő részlettervek keletkeznek.


A belsőépítészet nem lakberendezés

Sajnos sokan összekeverik a két szakmát, valójában teljesen más. A lakberendezők foglalkoznak a helyiségek hangulatteremtésével, anyagok, textúrák, dekorációs elemek kiválasztásával. Én lakberendezői munkát nem végzem, a belsőépítészetre koncentrálok. Ez a szakma a gyakorlatiassággal, megvalósíthatósággal foglalkozik. Az építészetben eltöltött évtizedek nagyszerű lehetőséget és háttértudást adtak nekem ahhoz, hogy rálátásom legyen az esetleges statikai, gépészeti problémák megoldására is, mivel a komplex gondolkodás itt elengedhetetlen. Nem probléma az új rétegrendek, bonyolultnak tűnő csomópontok megtervezése.

A tervezés menete


A tervezés mindig egy meglévő állapotfelméréssel indul, amiből aztán hosszas egyeztetés és igényfelmérés után kiforrják magukat a lehetőségek. Meg kell ismernem a megrendelő vagy a család  álmait, ízlését, bioritmusát ahhoz, hogy tovább tudjak gondolkodni a tökéletes tér kialakításában. Ez egy szoros együttműködés, ismerkedés, miközben a tervező gyakorlatilag terelgeti a megrendelőt.

A belsőépítészeti tervezés nem lehet öncélú, a tervező nem erőszakolhatja magát a térbe a saját ízlésvilágát tükrözve.

Kialakul egy alaprajz, ebből általában - ha a tér megengedi - több verzió is készül. Megvitatjuk a lehetőségek előnyeit-hátrányait, majd kiválasztjuk a legmegfelelőbbet. Ebből már egy nagyobb lépték készül konszignálva, bemutatva a berendezési lehetőségeket, mely odafigyel már a gépészeti és elektromos kiállásokra.

Ezután következnek a részletek. Helyiségekre bontom az ingatlant, majd az alaprajzokból falnézetek készülnek. Itt már létrejön a burkolatkiosztási terv is. Ha a típusa, mérete megengedi, olyan vágási tervek is készülnek, amik lehetőséget adnak arra, hogy a vágás során keletkező “leeső darabok” is beépítésre kerüljenek és ne a konténerben végezzék sittként, ezzel is kímélve a megrendelő pénztárcáját. Ez számomra is fontos, hiszen környezettudatosan és takarékosan gondolkodom. A falnézetekből már kezd kialakulni az adott tér használhatósága, műszaki háttértartalma is. Ilyenkor a megrendelő elkezdhet gondolkodni a megrendelhető, kész termékeken (amire javaslatokat teszek) vagy pedig a totálisan az adott helyre és személyre szabott bútorok választásán. Az utóbbiak esetén bútor gyártmányterveket készítek.

A belsőépítészeti tervek elengedhetetlen része a világításterv. Mit ér egy jól átgondolt, funkcióját tekintve működőképes tér egy hozzá komponált világítás nélkül? Megkeserítheti mindennapjainkat egy rosszul bevilágított konyha, munka- vagy olvasósarok, vagy éppen az oly’ gyűlölt hosszabbítók, amik bosszantók a takarítás során vagy éppen bukdácsolunk bennük? Ha már belevágunk, legyen minden átgondolt, komfortos. Adjuk meg a lehetőséget magunknak arra, hogy akár különböző hangulatokat teremthessünk a térben. Ez nem luxus, hanem igény, pláne egy ilyen felgyorsult világban.

Konyhaterv… mindig javaslom. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy gyakorlott hobbiszakácsként napi szinten használom. Külföldi kalandozásaim alatt dolgozhattam nívós bár látványkonyháján nem mosogatóként, hanem séfként. Ott még alaposabban tanulmányozhattam egy igazán jól megtervezett ipari konyha előnyeit, mely napi szinten akár 30-40 vendéget is kiszolgált. Igazából ezért is vállaltam el. Aki jártas ebben a témában, az tisztában van azzal a ténnyel, hogy teljesen más alaprajzi koncepciót igényel egy jobbkezes és egy balkezes szakács konyhája. Városi vagy vidéki konyha, ahol mondjuk helyigényes befőzések zajlanak a szezonban. Nem mindegy, milyen magasak vagyunk. Esetleg fáj a hátad mosogatás közben? Talán rosszul van kialakítva a munkapult magassága. Kis odafigyeléssel és megfelelő rálátással (tapasztalattal) egy olyan konyhában találhatjuk magunkat, amiből kijönni is rossz.

Ezután jönnek a korántsem elhanyagolható, de már nem olyan bonyolult tervek, mint színezési-, elektromos kapcsolási terv, gépészeti kiállások terve, terméklista, mely táblázat tartalmazza az összes rendelendő terméket, azok darabszámát, árát, rendelési linkjét, stb…

Én így dolgozom. Ugye, milyen komplex? Ez sok munka. Nekem egy lakás tervdokumentációja minimum 50-60 tervlap, bonyolultságtól függően. Az elejétől kezdve át kell látni a tervfajták kapcsolódását, mert minden összefügg mindennel. Így lehet elkerülni a tervezési hibákat, amiket később iszonyú nehéz orvosolni. Ebben segít nekem a szakmámban eltöltött 24 év tapasztalat és nagymértékű intuícióm, amivel igyekszem boldog családokat és elégedett ügyfeleket továbbengedni otthonukba. Büszke vagyok arra, hogy némely volt ügyfelemmel hosszú évek óta baráti kapcsolatot ápolunk.

Ha árajánlatot szeretnél, kibontom benne a tervlapok tartalmát és elmagyarázom részletesen. A kiviteli tervek nem (csak) a megrendelőnek készülnek, hanem elsősorban a kivitelezőnek. Arra szolgálnak, hogy megértsék és megvalósítsák azt, ami az életedet színvonalasabbá teszi anélkül, hogy a tipikus rémisztő kivitelezői sztorikat személyesen is megtapasztalnád és átélnéd. Ez is mehet olajozottan, feszültségmentesen, ezt tapasztalatból mondom. Kiforrott munkakapcsolataimnak köszönhetően nem gond az akár egyedi tervezést igénylő tapéták, világítótestek megvalósítása sem.

Ha csak gondolkodsz azon, hogy felfrissítsd életteredet vagy munkakörnyezeted, online vagy akár személyes tanácsadást is szívesen adok.

Ha sikerült eloszlatni a kivitelezésből fakadó félelmeidet és szívesen belevágnál velem, vegyük fel a kapcsolatot.