Világításterv a belsőépítészetben


A világításterv fontos része a belsőépítészeti tervdokumentációnak. Ha már rászánja magát az ember arra, hogy súlyos összegeket fektessen otthonának testre szabásába - amely sok esetben egy életre szól -, mindenképp érdemes energiát fektetni a fényekbe. Az adott tér funkciója az iránymutató, amely egy adott helyiségen belül lehet akár több is. Ezeket a funkciókat az esetleges térelválasztó elemeken kívül leginkább a fény játékával érhetjük el.

Funkciók lehetnek: kikapcsolódás, munkaállomás, hobbizás, olvasás, főzés, vagy akár egy éjszakai jelző értékű megvilágítás…

Technikailag lehet látszó vagy rejtett világítás, avagy ezek kombinációja. A rejtett világítás belsőépítészeti szempontból ezernyi lehetőséget tartogat. Itt aztán lehet játszani a formákkal, anyagokkal, színekkel. Ezt azonban legtöbbször LED-el tesszük, ami nem valami egészséges. Erre egy nagyon kedves barátom hívta fel először a figyelmemet, aki világítástervező, azóta én is körbe jártam a témát. Egyre többet olvashatunk a LED világítással kapcsolatos kutatási eredményekről, megfigyelésekről. Manapság már köztudott, hogy a LED világítás megzavarja az ember melatonin hormon szintjét, ami rossz alvást eredményez, ebből fakadóan pedig fáradékonyságot, levertséget okoz. Ennek a technológiának köszönhetően 1992 és 2017 között 49%-kal nőtt bolygónk fényszennyezettsége, ami műholdakról figyelhető meg.

Erről bővebben ebben a cikkben olvashatsz. Szóval energiatakarékosság ide vagy oda, én személy szerint igyekszem a megrendelőket a hagyományos fényforrások mellett tartani. Manapság már amúgy sem a világítás nyomja meg az áramszámlánkat.

Természetesen nem minden helyiség igényli a gondosan kidolgozott világítás tervet, vannak azonban olyan terek, ahol gyakorlatilag elengedhetetlen. A tervezés folyamata nem csupán a mesterséges fényforrások telepítéséről szól, hanem olyan belsőépítészeti fogásokról, amikkel esetleg több természetes fényt vezethetünk be a helyiségekbe.

Ezen a képen egy üzlethelyiség irányított bevilágítási terve látható. Ez alapvetően egy koncepció terv, amiből később elkészült a világítás terv és az elektromos kapcsolási terv. Fontos előre kitalálni a fényforrások helyét, pozícióját (szerelési, telepítési magasságok, stb…), hogy a vezetékelés végig rejtve maradhasson, illetve a megrendelővel való egyeztetések után kialakulnak a kapcsolók pontos helyei, hogy a lehető legpraktikusabb és legkényelmesebb legyen a használatuk. A későbbi világításterven már a konszignált lámpatestek találhatók a termékek műszaki paramétereivel, amikből terméklista készült, ezzel is megkönnyítve a beszerzésüket. Ebből a tervből tud az elektromos kivitelező anyagmennyiséget számolni.

A fény fontos számunkra, nem csak a látásunk megóvása miatt, hanem az adott tér komfortos használhatósága, illetve kedélyállapotunk, hangulatunk kényeztetése miatt is. Ezért meg kell tervezni.