Konyhatervezés


Te is szereted nézegetni a konyhákat az interneten? Biztosan találtál már olyat, amit álomkonyhának hívtál. A konyha egyik legfontosabb pontja otthonunknak, hiszen itt történik a táplálás, a feltöltés egyik folyamata. Néhány jel, ami azt jelenti, hogy nem működik megfelelően a konyhád:

  • kevés a munkafelületed

  • fáj a hátad a főzés és/vagy mosogatás után

  • nem tudod tisztán tartani a konyhát az elől lévő holmiktól

  • szeretsz főzni, gyakran rendelsz

Alapos konyhai eszköz-selejtezés után állj neki megtervezni a konyhádat. Gyűjtsd össze egy kupacba azokat a dolgokat, amik valóban hasznosak számodra. Így jobban fogod látni, mekkora tároló felületre lesz szükséged. Ilyenkor lehet eldönteni, hány és milyen mély (60 cm - 35 cm) nyitható szekrényben és fiókos tárolóban fogsz elférni.

Ahhoz, hogy elkezd a tervezést, próbáld elképzelni életed legkényelmesebb konyháját - nyilván a saját lakásod paraméterein belül. Képzeld el a mozgásodat benne, miközben előkészítesz, főzöl, tálalsz. Ha balkezes vagy, akkor teljesen más lehet, mintha jobbkezes lennél. Ilyenkor dől el, hol lesz a mosogató, a tűzhely, a hűtőgép, stb…

A tervezésnél figyeld meg, honnan fogsz természetes fényt kapni, a sötétebb zugokat (főleg a konyhapulton) érdemes egy-egy külön kapcsolható fényforrással bevilágítani. A mosogató mindig kapjon külön világítást.

Gondolkodj standard méretekben a korpuszok tekintetében (60 cm - 40 cm - 30 cm). A nehezebben elérhető felső szekrényekben pedig olyan dolgokat tárolj, amiket ritkábban használsz, de mindenhez hozzá tudj férni a lehető legkényelmesebben.

A konyhapult anyagának kiválasztásakor tájékozódj. Sok szép, de sérülékeny anyagot lehet kapni. Az sem hátrány, ha ellenáll a vegyszereknek (takarítás). A szintjének helyes beállítása a legmagasabb konyhahasználó magasságához történjen. Az nagyon fontos, hogy mindenki egyenes háttal tudjon dolgozni. Ennek legegyszerűbb módja, ha a pult elé állsz, majd egyenes gerinccel megpróbálod elérni a tenyereddel a pultot. Ha ez sikerül, jól van beállítva a magassága. Az alacsonyabb családtagoknak nyilván kényelmesebb egy magasabb pulton dolgozni, mint a magasabbnak túl alacsony pulton.

A konyhasziget praktikus dolog, de csak olyan funkciót kapjon, hogy a közelében elhelyezett bútorokban ne tegyen kárt sem a kifröccsenő víz, sem mondjuk az olaj.

A napi használatban lévő gépeket (vízforraló, kenyérpirító, kávéfőző) nem érdemes nehezen hozzáférhető helyeken tárolni, mert az már egy hátráltató tényező a tevékenységben. Tervezd úgy a konyhapultot, hogy legyen egy olyan része, ami kényelmesen hozzáférhető, be tudod állítani ezeket a gépeket és csatlakoznak is az elektromos hálózathoz. Nyilván a dugaljak pontos helyét is meg kell ehhez tervezni. Így a gépek karnyújtásnyira és használatra készek lehetnek. Ezt a kis tárolót a takaríthatóság érdekében érdemes ajtóval bezárni.

Ezek a legfontosabb műszaki paraméterek, amik szükségesek ahhoz, hogy élhető, jól működő konyhád legyen.