Trendek a belsőépítészetben
A 70-es, 80-as évek nyilvánvalóan nagy áttörést jelentettek a belső (és külső) terek megjelenésében. Persze, mások voltak az igények, más volt egy akkori család bioritmusa és az sem elhanyagolható, hogy nem nagyon volt más opció. Ahogy minden téren, úgy a belsőépítészetben is megnyílt a világ a rendszerváltozást követően. Hozzáférhetővé váltak olyan termékek, amiket azelőtt csak a késői Derrick epizódokban láttunk vagy éppen az OTTO katalógusokban.
Miért éppen a minimalizmus?
Ahogy népességünk egyre növekszik, egyre gyorsabb a tempó és a mókuskerék, az emberek igényei is változnak, alakulnak. Egyre kevesebb időt tudunk otthonunkban tölteni nyugalomban. Egyre több és több inger ér bennünket mindennapjainkban, így egyre kevesebb ingerre vágyunk az intenzívebb pihenés érdekében. Kétségkívül a minimalizmus felé tendálunk anyaghasználatban és formákban egyaránt. Napjainkban azért egy tudatos lakásfelújító esetleg már az anyagok összetételére is igényesebb, és itt szeretném újra propagálni kicsit a természetes (élő) anyagokat. Egyéniségünket, stílusunkat már inkább csak lakberendezési tárgyakon keresztül tudatjuk látogatóinkkal, és persze egyéni színválasztással, kombinációkkal. Én igazából ezt nevezem trendnek.
Lassan megbontjuk az egyenes vonalakat
A mostanában leginkább népszerű szín-kombinációk alapja a fehér vagy árnyalatai, persze ez csak tapasztalat. Ezeket élénk vagy pasztell színekkel kombináljuk. Egyre dominánsabbnak érzem a föld színeit, viszont mindenki lelkiállapotához másféle kombináció illik. Dehát ettől színes a világ. A lényeg az arányokon van, nem árt kompenzálni a végleteket. Akár apró felületeken, mint párnahuzat vagy éjjeli lámpa, tapéta textúra, stb. Egy egyenes vonalvezetésű belső teret nem árt megbontani egy-egy lekerekített bútorral, egy organikus kanapéval. És ha tippelnem kéne, szerintem ebbe az irányba haladnak igények, az organikus belső terek felé. Lassan-lassan megbontjuk a szigorú, egyenes vonalakat, hisz azok amúgy sem természetesek, emberi találmány. Nemcsak funkcióban, hanem kényelemben és esztétikában is számos előnyei vannak az organikus építészetnek. Ezekből a kísérletekből fejlődnek majd az újabb irányvonalak, trendek. Talán eljön majd az idő, amikor egy új divat kialakulásában a természetes anyagok használata is mérvadó lesz. Ez lenne a legszebb út.